Bu proje kimin arabesk zevki | FOTOHABER.NET
 


 
 
             HABER ARŞİVİ    |    GÜNCEL    |    ÖZEL HABER    |    SİYASET    |    KÜLTÜR SANAT    |    EKONOMİ    |    FOTOHABER    |    SPOR
 
 
Bu proje kimin arabesk zevki


Mersin Büyükşehir Belediyesinin arkasındaki yeni düzenleme görenleri üzüyor. Çok sayıda Mersin’li yapılanı “büyük bir zevksizlik örneği” olarak değerlendirirken çok sayıda Mimar ve Mühendis ise böyle bir düzeleme tarihi bir yapıyla örtüşmediğine dikkat çekerek Anıtlar kurumunun bu projeye nasıl izin verdiği merak edilirken projenin Ankara’da bir mimarlık bürosuna yaptırıldığı da öğrenildi.

 

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı M.Özcan  tarihi belediye binasının arkasında gerçekleştirdiği düzenleme Mersin halkın büyük tepkisine neden olurken, proje Cumhuriyetten çok eski belediye taş binanın arka alanına binanın tarihi dokusu ile örtüşecek daha ciddi bir düzenleme yerine, içinden protokol yolu geçen turuncu-lacivert renklerinin hakim olduğu renkli objelerle süslü havuzun yer aldığı ve saksıya dikilmiş hurma ağaçlarının süsledi arabesk bir anlayışın zevksiz bir ürünü olarak değerlendiriliyor.

Tarihi bir yapının dokusu ile örtüşmeyen yeni düzenleme ilgili meslek kuruluşlarıyla tartışılarak yapılması gerekirken anıtlar kurulunun bu projeye izin vermemesi gerekirdi görüşü ise ağırlık kazanıyor.

Mersin Büyükşehir Belediye Meclis üyesi Abdullah Özdemir.

Mersin Büyükşehir Belediye Meclis üyesi Abdullah Özdemir Mersin Büyükşehir Belediyesinin arkasındaki alanın düzenlemesini  “tarihi dokuyla uyuşmayan, estetik yoksunu, tuhaf bir şey olmuştur” başlığı ile değerlendirirken şunları söylüyor;

 

“Tarihi eser konumunda bulunan ve Mersinimizin sembolleri arasında bulunan belediye binamızın önünde bir düzenleme yapıldı. Bu düzenlemenin ne projesi ne de maliyeti hakkında bilgi sahibi olamadığımız için, müdahale şansımız da olmadı.

Ortaya çıkan düzenleme, tarihi dokuyla uyuşmayan, estetik yoksunu, tuhaf bir şey oldu. Diğer şehirlerde bu tür konularda proje yarışmaları yapılıp, halkın görüşüne başvurulurken, bizde meclisimize bile haber verilmeden iş yapılmasının sonucunda bir ucube ortaya çıkmıştır. Birileri Anıtlar Kurulu’na şikayet etmeden, belediyemiz bu ayıbı bir an önce temizlemelidir.

 

İnşaat Mühendisleri Odası Mersin Şube Eski Başkanı Hasan Hazar;

İnşaat Mühendisleri Odası Mersin Şube Eski Başkanı Hasan Hazar ise

Mersin Büyükşehir Belediyesinin arkasındaki düzenlemeyi, Mersin’in tarihi mirasının korunması noktasında yerel yönetimlere de büyük görevler düşerken tarihi mirası koruması gereken belediyenin, kendi eliyle bu mirası yok etme çabasında olduğunu görmek üzüntü verici olduğunu belirtip şunları söylüyor ;


“Şu anki mevcut Büyükşehir Belediye Binası tescilli bir tarihi binadır. Büyükşehir’in güney kısmında en az 10 tane klima var. Duvarlar delinmiş.O bina bunu hak etmiyor. O binanın derhal müzeye dönüştürülmesi gerekir. Kültür mirasımızı katlediyorlar. Vatandaşımız, Akdeniz Belediyesi sınırları içindeki tescile tabi tutulmuş tarihi evlerden birine bunu yapsaydı, çok yüksek meblağlarda ceza öderdi.Bunun belediye eliyle yapılması çok vahimdir”.

 

 

Etiketler :
Paylaş :

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

 

 
  FLAŞ HABER
  HABER ARA
 
 
  
  FLAŞ HABER
 
  TOROSLAR BELEDİYESİ’NDEN, GÖRME ENGELLİ BİREYLERE
 
15.01.2021
 
  .AKDENİZ BELEDİYESİ EVDE BAKIM VE TEMİZLİK HİZMETİ İLE VATANDAŞA MORAL OLUYOR
 
15.01.2021
 
  Başarılı Yönetmen Mustafa Diyar Demirsoy’dan Yeni Sinema Filmi
 
15.01.2021
 
  BAŞKAN YILMAZ’DAN, SİLİFKE’YE EN GÜZEL AHDE VEFA ÖRNEĞİ
 
3.01.2021
 
  CHP MEZİTLİ İLÇE ÖRGÜTÜ, İHTİYAÇ SAHİBİ VATANDAŞLARA GIDA YARDIMI YAPTI
 
1.01.2021
 
  AKDENİZ BELEDİYESİ SOKAKLARI YENİLİYOR
 
29.12.2020
 
  ZEYNE MAHALLESİNDE STABİLİZE YOL BAKIM ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR
 
29.12.2020
 
  SOKAK HAYVANLARI, AKDENİZ BELEDİYESİ’NİN KORUMASI ALTINDA
 
26.12.2020
 
  MERSİN BÜYÜKŞEHİR’DEN YILBAŞI ÖNCESİ KADIN ÜRETİCİLERE DESTEK
 
24.12.2020
 
  AKDENİZ’DE KORONAVİRÜS SALGINI İLE ARALIKSIZ SÜRÜYOR
 
24.12.2020
 
  KIBRIS’A BARIŞ PARKURU İÇİN WOWSA’YA BAŞVURU YAPILDI
 
22.12.2020
 
  ROMAN MAHALLESİNDE GÜN, BÜYÜKŞEHİR’İN SICAK ÇORBASIYLA BAŞLIYOR
 
21.12.2020
  EN ÇOK OKUNAN
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 
  SOSYAL MEDYA
 

 
 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GÜNCEL HABERLER SİYASET HABERLERİ SPOR HABERLERİ GİZLİLİK İLKELERİ

 

fotohaber.net | İnternet Gazetesi | Resmi Web Sitesi | Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
fotohaber.net © Copyright 2005-2021 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA