Tarımın Geleceği Emin Ellerde | FOTOHABER.NET
 


 
 
             HABER ARŞİVİ    |    GÜNCEL    |    ÖZEL HABER    |    SİYASET    |    KÜLTÜR SANAT    |    EKONOMİ    |    FOTOHABER    |    SPOR
 
 
Tarımın Geleceği Emin Ellerde


Dünyanın geleceğinin tarıma dayalı olacağı gerçeğinden hareketle 10 – 14 yaş arası çocuklar toprakla ve iyi tarım uygulamalarıyla tanıştırıldı.

 

‘Tarımın Geleceği Emin Ellerde’ Projesi kapsamında Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO), Alata Bahçe Kültürleri ve Araştırma Enstitüsü, Erdemli Ticaret ve Sanayi Odası ile MTSO Avrupa Birliği (AB) Bilgi Merkezi işbirliğiyle düzenlenen “Yaz Tarım Kampı”nda 25 çocuk, sebzecilikten meyveciliğe, arıcılıktan süs bitkisi yetiştirmeye kadar birçok alanda bilgi sahibi oluyor. Projede bir taraftan yeni neslin dikkatinin tarımsal üretime çekilmesi hedeflenirken diğer yandan gübre ve tarımsal ilaçların dengeli kullanımı konusunda farkındalık oluşturularak doğal kaynakların korunması hedefleniyor.

Okulların kapanmasıyla birlikte 17 Haziran’da başlayan ilk program 21 Haziran Cuma günü sona erecek. 24 – 28 Haziran ve 1 – 5 Temmuz tarihlerinde devam edecek program kapsamında çevresel duyarlılık ve iyi tarım uygulamaları konusunda farkındalık yaratılması planlanıyor. Mersin Ticaret ve Sanayi Odası ile ALATA Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü’nün bir süredir üzerinde çalıştıkları projenin ilk pilot uygulamasını Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu destekliyor.

Kampın ilk gününde MTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hakan Sefa Çakır ile Alata Bahçe Kültürleri ve Araştırma Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Davut Keleş de çocukları yalnız bırakmadı. Kampın açılışında konuşan MTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hakan Sefa Çakır, tarımın geleceğinin endişe verici olduğuna dikkat çekerek, çiftçi çocuklarının tarımdan uzaklaştığını, dünyanın geleceğinin tarım ve suya dayalı olacağı unutulmayarak yeni neslin tarımsal üretimi göz ardı etmemesi gerektiğini söyledi. Mustafa Kemal Atatürk’ün “Milli Ekonominin temeli ziraattır” sözüne de atıfta bulunan Çakır, bu nedenle çocuklar arasında bilinçli tarım uygulamaları konusunda farkındalık oluşturmak istediklerini vurgulayarak, düzenlenen ‘Tarımın Geleceği Emin Ellerde’ Projesi ile çocuklara tarımsal tekniklerin ve geleceğimiz için sağlıklı tarımın öneminin anlatılacağını söyledi. Çocuklara da seslenen Çakır şöyle konuştu:

“Tarımın önemini, gıdanın kıymetini bilmelisiniz. Burada yiyeceğiniz ürünlerin çok kıymetli olduğunu göreceksiniz. Tarımla toprakta neler yapılıyor onları göreceksiniz. Bir ürünün nasıl üretildiği, yediğiniz ürünlerin ne kadar sağlıklı ya da sağlıksız üretildiği konusunda bilgi sahibi olacaksınız. Balın nasıl üretildiğini bizzat göreceksiniz. Yeşil ekonominin alt sektörlerinden biri olan yeşil tarım ile çevre, insan ve hayvan sağlığına zarar vermeden üretim yapılarak toplumsal refahın nasıl artırılabileceğini öğreneceksiniz. Burada anlatılanları çok iyi dinleyip gözlemleyin. Toprağı, çiçekleri, arıları gözlemleyin. 5 günün sonunda sizden burada yaşadıklarınızla ilgili bir resim çizmenizi bir de kompozisyon yazmanızı isteyeceğiz. Bu kampın tadını çıkarın. Emeği geçenleri kutluyorum.”

 

Keleş: “Tarımsal üretimi doğru yaparsak sağlıklı besleniriz”

Alata Bahçe Kültürleri ve Araştırma Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Davut Keleş ise açılış konuşmasında insanların yaşadığı sürece beslenmeye ihtiyaç duyacağını anlattı. Tarımsal üretimin doğru uygulanması halinde sağlıklı bir beslenme gerçekleşebileceğini vurgulayan Keleş, “Başkasının bu işleri yapmasını beklersek sağlıklı beslenemeyiz. Biz bilinçlenip kendimiz sağlıklı ürünler yetiştirmeliyiz. Sizlerin burada olması bu işlerin gelecekte doğru yapılması adına çok önemli. Cuma günü buradan mutlu şekilde ayrılmanızı diliyorum” dedi.

Açılış konuşmaları sonrasında çocuklar tek tek kendilerini tanıtıp ardından sahaya indi. Domates tohumu eken çocuklar bir sonraki aşamada biber fideleri dikti. Program çerçevesinde ilk gün sebzecilik çalışmaları hakkında bilgilendirilen çocuklar fide ve sebze yetiştirme, domates, biber, patlıcan, kavun, karpuz yetiştiriciliğini öğrenip seralarda uygulama yaptı. İkinci gün meyvecilik üzerine çalışma yürütülecek. Fidan yetiştirme, meyve yetiştiriciliği, kayısı, muz, avokado, nektarin, kiraz ekimini öğrenecek olan gençler ardından öğrendiklerinin uygulamasını gerçekleştirecek. Üçüncü gün süs bitkileri çalışmaları hakkında bilgilendirme yapılacak. Dış mekan ve iç mekan süs bitkileri yetiştiriciliği yanında çim alanların bakımı anlatılacak. Dördüncü günün konusu ise turunçgil. Çocuklar fidan yetiştirme, portakal, limon ve mandarin yetiştiriciliği ile tanışacak. Son gün ise arıcılık çalışmaları hakkında bilgilendirilecekler. Ana arı yetiştirme, bal üretimi, arı yetiştiriciliğinin anlatımı ve uygulaması çalışmalar arasında yer alacak.

 

Etiketler :
Paylaş :

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

 

 
  FLAŞ HABER
  HABER ARA
 
 
  
  FLAŞ HABER
 
  BAŞKAN YILMAZ, MEVKİDAŞI GÜLTAK’I AĞIRLADI
 
4.06.2020
 
  Başkan Özyiğit’ten temizlik personellerine
 
3.06.2020
 
  AKDENİZ’DE PARK VE YEŞİL ALANLAR, NORMALLEŞME DÖNEMİNE HAZIRLANIYOR
 
3.06.2020
 
  GÜLTAK: “TARİHİ MERSİN EVLERİNİ YENİDEN CANLANDIRACAĞIZ”
 
29.05.2020
 
  MERSİN’DE SAHİLE SOSYAL MESAFE ÇEMBERİ
 
29.05.2020
 
  TOROSLAR BELEDİYESİ’NDEN BERBER VE KUAFÖRLERE HİJYEN DESTEĞİ
 
13.05.2020
 
  Başkan Özyiğit, Hemşireler Günü’nü kutladı
 
13.05.2020
 
  BAŞKAN YILMAZ; "SEVGİYLE, HOŞGÖRÜYLE ENGELSİZ BİR TOROSLAR İÇİN ÇALIŞIYORUZ"
 
13.05.2020
 
  BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NDEN “KORONA BANK”
 
12.05.2020
 
  Sağlık Bakanından Yenişehir Belediyesinin uygulamasına destek
 
11.05.2020
 
  AKDENİZ BELEDİYESİ, İHTİYAÇ SAHİPLERİ İÇİN 30 BİN ADET RAMAZAN KOLİSİ HAZIRLADI
 
3.05.2020
 
  İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR’İN MERSİN’DEKİ ÜRETİCİLERDEN ALDIĞI 100 TON LİMONU
 
30.04.2020
  EN ÇOK OKUNAN
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 
  SOSYAL MEDYA
 

 
 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GÜNCEL HABERLER SİYASET HABERLERİ SPOR HABERLERİ GİZLİLİK İLKELERİ

 

fotohaber.net | İnternet Gazetesi | Resmi Web Sitesi | Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
fotohaber.net © Copyright 2005-2020 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA