“Kömürün Gerçek Bedeli: Muğla” | FOTOHABER.NET
 


 
 
             HABER ARŞİVİ    |    GÜNCEL    |    ÖZEL HABER    |    SİYASET    |    KÜLTÜR SANAT    |    EKONOMİ    |    YAŞAM    |    SPOR
   
 
“Kömürün Gerçek Bedeli: Muğla”


Toprağımızı kente elektrik sağlamak için yok ediyorlar. Peki, köylü yetiştirmeyince ya kentli ne yiyecek?”

 

 

28-29 Temmuz tarihlerinde Muğla Çevre Platformu’nun (MUÇEP) çatısı altında “Kömürsüz Muğla İçin”  paneli gerçekleşti.

Panele Muğla’nın Hüsamlar, Ekizköy, Çakıralan, Hacıpayamlar, Eskihisar, Turgut Mahalleleri gibi maden ocaklarının genişlemesi sebebiyle evlerinden olan birçok vatandaşın yanı sıra CHP Muğla Milletvekilleri Suat Özcan ve Burak Erbay, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat  da etkinliğe katıldı.

Milas  ve Yatağan Turgut’da gerçekleşen 2 günlük panelde  çevre köylerinden 600’den fazla kişinin katılımıyla gerçekleşen panelde  Avrupa İklim Ağı Türkiye Koordinatörü Elif Gündüzyeli, termik santrallerin halk sağlığı ve bölge ekosistemi üzerindeki olumsuz etkilerini gözler önüne seren “Kömürün Gerçek Bedeli: Muğla” raporu verilerini paylaştı.

MUÇEP’in ve TEMA’nın gerçekleştirdiği çalışmaların paylaşıldığı panelde söz alan Ekizköy’den Aytaç Yakar, “Kömür bu elimdeki bir demet çiçeğin hakkını verebilir mi? Veremez. Ama evimizi, köyümüzü, her şeyi yok ettiler. İkinci defa yerimizden olmak istemiyoruz. Devletimiz, milletimiz bizim arkamızda olsun istiyoruz. Gerekirse cumhurbaşkanımıza kadar gideceğiz ama ikinci defa yerimizden edilmeyi kabul etmeyeceğiz.” derken, Ekizköylü Nuray Onur “İki çocuğum var. Köyümüzün topraklarından besledim. Bir evlik toprağım yok, ama köylümün toprakları sayesinde okuttum. Şimdi toprağımızı kente elektrik sağlamak için yok ediyorlar. Peki, köylü yetiştirmeyince ya kentli ne yiyecek?” dedi.

ÖZCAN: Pervasızca kömürle elektrik enerjisi üretme anlayışı Muğla’ya, Muğla’nın her köşesine zarar veriyor.

Katılımcıların ve vatandaşların açıklamalarından sonra söz alan Chp Muğla Milletvekili Suat Özcan ilin önemli gelir kaynaklarından kömür işletmelerinin ve santrallerin zeytinciliği olumsuz yönde etkilemesiyle beraber; Termik santrallerin bulunduğu ekosistemi bozarak Maden Havalarının yeraltı ve yer üstü su kaynaklarına zarar verdiğini bu durumun ilerleyen yıllarda Milas ve Yatağan’ın ötesinde Bodrum’da dahil kaynak sularını azaltacağını ve  tarımda çiftçilerin sulama suyu problemi yaşayacağına değindi. Muğla’nın çok değerli orman alanları, sulak alanları ve yaşamlarının tahribatını sürdürerek pervasızca kömürle elektrik enerjisi üretme anlayışının Muğla’ya, Muğla’nın her köşesine zarar verildiğini söyledi.

Özcan, kükürdioksit, azotoksit, radon gibi tehlikeli gazları doğaya salan Yatağan Termik santrali hakkında Çevre ve Şehircilik Bakan’ı Murat Kurum’a sorular yöneltmiş ancak resmi bir cevap alamamıştı.

STK TEMSİLCİLERİ : SOMUT ADIMLARIN ATILMASI GEREKİYOR.

Fosil yakıtlara karşı mücadelenin önemini vurgulayan MUÇEP temsilcileri ve katılımcılar tarafından Kömüre karşı Mücadele ve Çözüm Önerileri kısmında Kent Konseylerine  bağlı Kömürsüz Muğla Çalışma Grupları kurulması, kömürden etkilenen köyleri temsil edecek mahalle meclislerinin hayata geçirilmesi, bölge belediyelerinin ortak eylem planı oluşturması ve bölgede adil dönüşüme yönelik üretici kooperatifleri ile yenilenebilir enerji kooperatifleri gibi ortak sorumluluk alanlarıyla somut adımların atılması gerektiği belirtildi .

 

Panel  milletvekilleri, yerel yönetim temsilcileri, STK üyeleri ve katılımcıların hep beraber  “Kömürsüz Muğla İçin” pankartı açmasıyla sonlandı.

 

Etiketler :
Paylaş :

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

 

   
  FLAŞ HABER
  HABER ARA
 
 
    FLAŞ HABER
 
  MECLİS ÜYELERİNDEN BAŞKAN YILMAZ’A TEŞEKKÜR
 
8.02.2020
 
  MERSİN AİLE HEKİMLERİ DERNEĞİNDEN MİTİNGE DAVET.
 
7.02.2020
 
  BAŞKA YILMAZ, MGC YÖNETİMİ İLE BİR ARAYA GELDİ
 
6.02.2020
 
  YENİŞEHİR BELEDİYESİ’NDEN ÖZEL BİREYLERE SERVİS HİZMETİ
 
3.02.2020
 
  BAŞKAN ÖZYİĞİT “İŞ BİRLİĞİ BAŞARIYI GETİRECEK”
 
31.01.2020
 
  BAŞKAN SEÇER’DEN DEPREM EKİBİNE TEŞEKKÜR
 
29.01.2020
 
  BAŞKAN SEÇER: “DERDİM KAVGA DEĞİL, MERSİN’E HİZMET ETMEK”
 
26.01.2020
 
  MERSİN BŞB İTFAİYESİ 2019 YILINDA 9 BİN 880 OLAYA MÜDAHALE ETTİ
 
21.01.2020
 
  BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ 85 SPOR KULÜBÜNE YARDIMDA BULUNDU
 
18.01.2020
 
  YAĞMUR SONRASI BOZULAN YOL, KÖPRÜ VE SOKAKLARI YENİLİYOR
 
17.01.2020
 
  BÜYÜKŞEHİR, YABAN HAYVANLARI İÇİN DOĞAYA YEM BIRAKTI
 
14.01.2020
 
  ÜNİVERSİTELİLER ARTIK ÇORBALARINI ÇORBA BÜFELERİNDEN ALACAK
 
8.01.2020


  EN ÇOK OKUNAN
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 
  SOSYAL MEDYA
 
 

  YAZARLAR
 
 

 
 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GÜNCEL HABERLER SİYASET HABERLERİ SPOR HABERLERİ GİZLİLİK İLKELERİ

 

fotohaber.net | İnternet Gazetesi | Resmi Web Sitesi | Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
fotohaber.net © Copyright 2005-2020 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA