MERSİN BÜYÜK ŞEHİR BELEDİYESİ BARIŞ GÜNÜNDE PERSONELE ÖFKE KONTROL EĞİTİMİ VERDİ | FOTOHABER.NET
 


 
 
             HABER ARŞİVİ    |    GÜNCEL    |    ÖZEL HABER    |    SİYASET    |    KÜLTÜR SANAT    |    EKONOMİ    |    YAŞAM    |    SPOR
   
 
MERSİN BÜYÜK ŞEHİR BELEDİYESİ BARIŞ GÜNÜNDE PERSONELE ÖFKE KONTROL EĞİTİMİ VERDİ


Mersin Büyükşehir Belediyesi İnsan Kaynakları ve Eğitim Dairesi Başkanlığı tarafından, personele belirli periyotlar halinde verilen “Öfke Kontrolü ve Stres Yönetimi” eğitimleri devam ediyor. Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı’nda görevli Uzman Klinik Psikolog Yücel Şavklı tarafından verilen eğitimde, Türkiye’de son günlerde yaşanan kadın cinayetleri, kadına şiddet ve toplumda var olan cinsiyet eşitsizliği problemleri konusuna da değinildi.

 

Öfkenin tüm duygular gibi sağlıklı ve insani olduğu, ancak saldırganlığın bir davranış problemi olduğunu anlatan Şavklı, “Öfke duygusu yaşanılmalıdır ancak saldırganlığa dönüşürse bizim hayatımız için bir sorundur. Amacımız öfkeyi saldırganlığa dönüşmeden sağlıklı bir şekilde kontrol etmektir. Eğitimlerimiz  de personelimize bunları aktarıyoruz” dedi.

Mersin Büyükşehir Belediyesi İnsan Kaynakları ve Eğitim Dairesi Başkanlığı tarafından, personellere belirli zaman aralıklarında verilen “Öfke Kontrolü ve Stres Yönetimi” eğitimlerinde son günlerde yaşanan kadına şiddet ve kadın cinayetleri de gündeme geldi.

Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu’nda, Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı’nda görevli Uzman Klinik Psikolog Yücel Şavklı tarafından verilen eğitimde, öfke ve stres kavramlarının birbirini tetiklediği, bireyin stres düzeyini artıran olayın kendisi olmadığı, olayın birey tarafından nasıl yorumlandığı gibi konuların yanı sıra, Türkiye’de son günlerde yaşanan kadın cinayetleri, toplumsal cinsiyet eşitsizliği ve şiddet gibi olayların da yanlışlığı ve toplumsal bilinçlenme konularına değinildi.

Öfkeyi boşaltmak zararlıdır!

Uzman Klinik Psikolog Yücel Şavklı yaptığı sunumda öfke ve stres kavramlarının birbirinden farklı kavramlar olduğu gibi birbirini de tetikleyen, bağlantılı olarak işleyen ve benzer belirtileri olan tepkiler olduğundan söz etti.

Öfkenin de, stresin de tüm duygular gibi normal ve yaşanılması gereken bir duygu olduğundan bahseden Şavklı, bireyi gerilime sokan, stres düzeyini arttıran olayın kendisi olmadığı, olayı nasıl yorumladığı ile ilgili olduğundan bahsetti.

Öfkenin yönetimi, öfkenin ifadesi, öfkeyi boşaltmanın yanlış ve tehlikeli olduğu, kızgınlık duygusunun boşaltılmasının kızgınlık, öfke ve saldırganlığı daha çok arttırdığı ve sorunu çözmek için hiçbir yararı olmadığı üzerinde duruldu. Öfkenin taşmasını ise nefes ve gevşeme, düşünceleri değiştirme, daha iyi iletişim gibi yöntemler ile çözmenin mümkün olduğu anlatıldı.

“Amacımız hedef kitlemiz olan personelimizin öfke ve stres kavramlarını tanımlayabilmesi”

Öfkeyi nasıl kontrol altına almak gerektiğini Büyükşehir personeline anlatan Uzman Klinik Psikolog Yücel Şavklı, “Bu eğitimdeki amacımız hedef kitlemiz olan personelimizin öfke ve stres kavramlarını tanımlayabilmesi. Bunu hayatımızda nasıl kullanabiliriz, nasıl sağlıklı bir şekilde öfke kontrolü sağlayabiliriz, öfkemizi nasıl ifade edebiliriz ve özellikle işimizi yaparken çevremizdeki durumlara karşı bunu nasıl aktarabiliriz, nasıl kontrol altına alabiliriz bunları anlattık” dedi.

“Ülke gündemimizde olan en büyük sorunlardan biri kadına şiddet”

Verdiği eğitimi interaktif bir şekilde gerçekleştiren Şavklı, “Personelimizin bu alanda çok etkin katılımı oldu sunumu yaparken. Ülke gündemimizde olan en büyük sorunlardan biri kadına şiddet ve kadına karşı tutum da bu eğitim kapsamında, bugünkü temel konularımızdan birisiydi. Bu konu derinlemesine analiz edilerek tartışıldı. Ülke olarak bu bir süreçtir. Bu süreci hep birlikte, el birliğiyle aşacağız. Herkes bu noktada kendisine düşeni yapacak ve biz de Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak kendimize düşeni yapmak durumundayız ve personelimize bu konuda eğitim verdik. Onlar da etkin katılım sağladılar. Bu doğrultuda öğrendiklerimizi çevremize aktarabilmeliyiz. Etrafımızdaki tutumları şekillendirebilmeliyiz. Sağlıklı, öfkeyi uygun bir şekilde ifade edebilen, duygu olarak bunu yaşayabilen bir kitle hedefliyoruz” diye konuştu.

 

Etiketler :
Paylaş :

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

 

   
  FLAŞ HABER
  HABER ARA
 
 
    FLAŞ HABER
 
  MECLİS ÜYELERİNDEN BAŞKAN YILMAZ’A TEŞEKKÜR
 
8.02.2020
 
  MERSİN AİLE HEKİMLERİ DERNEĞİNDEN MİTİNGE DAVET.
 
7.02.2020
 
  BAŞKA YILMAZ, MGC YÖNETİMİ İLE BİR ARAYA GELDİ
 
6.02.2020
 
  YENİŞEHİR BELEDİYESİ’NDEN ÖZEL BİREYLERE SERVİS HİZMETİ
 
3.02.2020
 
  BAŞKAN ÖZYİĞİT “İŞ BİRLİĞİ BAŞARIYI GETİRECEK”
 
31.01.2020
 
  BAŞKAN SEÇER’DEN DEPREM EKİBİNE TEŞEKKÜR
 
29.01.2020
 
  BAŞKAN SEÇER: “DERDİM KAVGA DEĞİL, MERSİN’E HİZMET ETMEK”
 
26.01.2020
 
  MERSİN BŞB İTFAİYESİ 2019 YILINDA 9 BİN 880 OLAYA MÜDAHALE ETTİ
 
21.01.2020
 
  BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ 85 SPOR KULÜBÜNE YARDIMDA BULUNDU
 
18.01.2020
 
  YAĞMUR SONRASI BOZULAN YOL, KÖPRÜ VE SOKAKLARI YENİLİYOR
 
17.01.2020
 
  BÜYÜKŞEHİR, YABAN HAYVANLARI İÇİN DOĞAYA YEM BIRAKTI
 
14.01.2020
 
  ÜNİVERSİTELİLER ARTIK ÇORBALARINI ÇORBA BÜFELERİNDEN ALACAK
 
8.01.2020


  EN ÇOK OKUNAN
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 
  SOSYAL MEDYA
 
 

  YAZARLAR
 
 

 
 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GÜNCEL HABERLER SİYASET HABERLERİ SPOR HABERLERİ GİZLİLİK İLKELERİ

 

fotohaber.net | İnternet Gazetesi | Resmi Web Sitesi | Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
fotohaber.net © Copyright 2005-2020 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA