ERCワMEN "AYDINCIK (GンLンNDンRE) AYNALI GヨL" MAミARASI誰DA REKOR KIRDI. | FOTOHABER.NET

 


 
 
             HABER AR゙ンVン    |    GワNCEL    |    ヨZEL HABER    |    SンYASET    |    KワLTワR SANAT    |    EKONOMン    |    FOTOHABER    |    SPOR
 
 
ERCワMEN "AYDINCIK (GンLンNDンRE) AYNALI GヨL" MAミARASI誰DA REKOR KIRDI.


Cumhuriyet段n kuruluunun 96. yl kutlama etkinlikleri kapsamnda Milli Sporcu ゙ahika Ercmen, Mehmet輅e ithaf edilen 賎ilindire Aynalgl Maarasnda tek Nefeste 100 Metre Paletsiz Guinness Dnya Rekoru地u krd.

 

Cumhuriyet’in kuruluunun 96. yl kutlama etkinlikleri kapsamnda, Milli Sporcu ゙ahika Ercümen,  Mehmetçie ithaf edilen  ‘Gilindire Maaras Tek Nefeste 100 Metre Paletsiz Guinness Dünya Rekoru’nu krd. Maarada, paletsiz kategoride rekor denemesi gerçekletiren Ercümen, bu alanda kadnlar dünya rekoru olan 90 metre snrn aarak, Guinness Dünya Rekorlar Kitab’na girmeyi baard.

Mersin Büyükehir Belediye Bakan Vahap Seçer, rekor denemesini izlemeye giderek, bu tarihi ana tanklk etti. Seçer, Gilindire Maaras'na dalan ve tek nefeste dünya rekorunu kran ゙ahika Ercümen’i tebrik etti. 

Gilindire Maaras’nda gerçekletirilen rekor denemesine, Mersin Valisi Ali ンhsan Su’nun yan sra Mersin Büyükehir Belediye Bakan Vahap Seçer , Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutan Tuamiral Ercan Kireçtepe, Mersin ンl Emniyet Müdürü Mehmet ゙ahne, Mersin ンl Jandarma Komutan Kdemli Albay Necip Çarkcolu, Aydnck Kaymakam Kamil Güzel, Bozyaz Kaymakam Arif Yalçn, Anamur Kaymakam ンsmail Gültekin, Aydnck Belediye Bakan Ferat Aktan, Gülnar Belediye Bakan Alpaslan Ünüvar, Anamur Belediye Bakan Hidayet Klnç, Çukurova Kalknma Ajans Genel Sekreteri Dr. Lutfi Altnsu, Mersin Gençlik Hizmetleri ve Spor ンl Müdürü Ouz Kaymaz, Doa Koruma ve Milli Parklar Adana Bölge Müdür Yardmcs Faruk Atmaca, uluslararas gözlemciler, kent protokolü ve vatandalar katld.

Bakan Seçer, buzul döneminden kalntlar tayan ve dünyann 8’inci harikas olarak nitelendirilen, esiz bir doa harikas olan Gilindire Maaras’nda gerçekletirilen bu tarihi ana tanklk ederek, rekor denemesinin ardndan, dünya dal rekortmeni ve Milli Sporcu Ercümen'i tebrik edip, kendisine Atatürk tablosu hediye etti.

Seçer: “Gilindire Maaras’nda gerçeklemi olmas tantmmz açsndan son derece önemli”

Mersin Büyükehir Belediye Bakan Vahap Seçer, Ercümen’i tebrik ederek, “Kendi dalnda müstesna bir sporcu. Ben de izledim. Konsantrasyonu ve teknii mükemmel ki böyle baarlarn altna imza atabiliyor. Bizim için önemli olan bir deil, birkaç ey var. Bir tanesi bunun Mersin’de Aydnck’ta yaplmas. Çok kadim bir kent buras. Gilindire Maaras’nda bunu gerçekletirmi olmanz bizim tantmmz açsndan son derece önemli. Böyle güzel bir mekanda bu rekoru gerçekletirdiiniz için müteekkiriz. Dier taraftan yarn Cumhuriyet Bayram’n kutlayacaz. 96. ylnda bata Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, tüm mücadele arkadalarn tekrar anacaz. Bu güzel ülkeyi, bu güzel Cumhuriyet’i bize armaan ettikleri için. Dier taraftan Mehmetçie ithaf ettiniz. Bugün Mersin’de bir ehidimiz var. ンçimizi kanatyor, içimizi yaralyor. Umut ediyoruz, ksa süre içerisinde ülkemizde huzuru, bar tahkim ederiz” dedi. 

Aydnck (Gilindire Aynalgöl)  Maaras

Mersin’in Aydnck ンlçesi’ne bal Gilindire (Aynalgöl) Maaras, 7,5 km güneydousunda, Sancak Burnu ile Kurtini Deresi arasnda yer alan bir maara. Maara bir çoban tarafndan tesadüf eseri bulundu. Giri az denize bakan ve hemen önünde küçük bir köy bulunan maaraya denizden ve karadan gidilebiliyor.

Maarann girii deniz seviyesinden 50 m yükseklikte. Bir hidrolojik rejim deiikliiyle, maarada bulunan sarkt-dikit gibi oluumlar, su altnda kalarak, atmosferik deiimlerden etkilenmeden günümüze kadar ulat. Su altnda kalan oluumlarn, küresel iklim deiiklii öncesinde olutuu, bünyelerinde önceki Buzul Ça'na ilikin bütün hidrolojik ve atmosferik verileri sakl tuttuu anlald. Gilindire Maaras, bu özellikleriyle yaanm son iklim deiikliine ilikin, Dou Akdeniz’de bulunan tek kayt noktas.

 

Etiketler :
Payla :

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yaplan yorumlarda IP Bilgileriniz kayt altna alnmaktadr..!

 

 
  FLA゙ HABER
  HABER ARA
 
 
  
  FLA゙ HABER
  EN ヌOK OKUNAN
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dn
  • Bugn
 
  SOSYAL MEDYA
 

 
 
 
ANASAYFA ンLETン゙ンM KワNYE GワNCEL HABERLER SンYASET HABERLERン SPOR HABERLERン GンZLンLンK ンLKELERン

 

fotohaber.net | ンnternet Gazetesi | Resmi Web Sitesi | Siteden yararlanrken gizlilik ilkelerini okumanz tavsiye ederiz.
fotohaber.net ゥ Copyright 2005-2021 Tm haklar sakldr. ンzinsiz ve kaynak gsterilemeden yaynlanamaz, kopyalanamaz, kullanlamaz.

URA MEDYA