Abdullah YILMAZ | NEDEN..??? | FOTOHABER.NET
 


 
 
             HABER ARŞİVİ    |    GÜNCEL    |    ÖZEL HABER    |    SİYASET    |    KÜLTÜR SANAT    |    EKONOMİ    |    FOTOHABER    |    SPOR
 
 

   
image

Yazı Tarihi : 10.01.2021 13:28:55 | E-Mail :


Abdullah YILMAZ
NEDEN..???

 
1/5000 REVİZYON VE İLAVE NAZIM İMAR PLANINDA TİCARET+KONUT ALANI İÇERİSİNDE KALAN PARSELİ, MEZİTLİ BELEDİYESİ KOORDİNASYONUNDA MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ISRARLA TİCARET+KONUT ALANINDAN ÇIKARTIP AKARYAKIT VE SERVİS İSTASYONU ALANINA ÇEVİRMEK İSTER...!!!
MERSİN İLİ, MEZİTLİ İLÇESİNİN HAYIRSEVER BELEDİYE BAŞKANI NEŞET TARHAN BEY KONU ÜZERİNDE MERSİN KAMU OYUNA BİR AÇIKLAMA YAPMALIDIR...!!!
Mezitli’deki Hüsamettin Cindoruk Caddesi, 2000’li yılların başında 20 ve 10 metrelik bir taşıt yolu diğer deyişle cadde olarak planlanmıştır.
ÖNCEKİ Dönem Büyükşehir Belediye Başkanı sayın Kocamaz döneminde 1/5000 Ölçekli Revizyon Ve İlave Nazım İmar Planında Cindoruk Caddesini dik kesen ve H. Okan Merzeci Bulvarının kuzey tarafında Bulvara paralel olan 10 metrelik cadde (36203 sk. olduğu yer) ulaşım hiyerarşisi içerisinde planlara 15 metrelik taşıt yolu aksı olarak işlenmiştir.
Bu süreçte 1/5000 Ölçekli Revizyon Ve İlave Nazım İmar Planına söz konusu Bulvara cepheli parsel sahibi itiraz etmiş ve Mersin Büyükşehir Belediyesi söz konusu parsel sahibinin parseli ile Fındıkpınarı Caddesi ve H. Okan Merzeci Bulvarının kavşağında yer alan diğer Akaryakıt istasyonu ile 1 km. mesafe şartını sağlamadığı için itirazı red edilmiştir.
Bulvara cepheli parsel sahibi red kararı alınan meclis kararının iptali için dava açmıştır.
Mahkeme Fındıkpınarı Caddesi ve H. Okan Merzeci Bulvarının kavşağında yer alan diğer Akaryakıt istasyonun Hüseyin Okan Merzeci Bulvarından yol geçiş izin belgesi iptal olduğundan ve Fındıkpınarı caddesinden Yol geçiş izni olduğundan 1 km. mesafe şartını sağlamadığından bahsedilemeyeceğinden red gerekçesini iptal etmiştir.
Mahkeme kararının uygulanması için Bulvara cepheli parsel sahibi Mersin Büyükşehir Belediyesine plan öneri dosyası ile başvurmuştur.
Burada irdelenmesi gereken husus idare mahkemeleri;
- Hiçbir zaman Akaryakıt ve Servis İstasyonu olarak plana işlenmesine diyerek idari işemleri-planları iptal etmez. Dava konusu işlemin iptali talebinin reddine ve ya Dava konusu işlemin iptaline şeklinde karar verir.
-Sadece karar dava açılan hususla sınırlıdır. Bu bakımdan karar sadece red gerekçesinin iptali ile sınırlıdır.
Mersin Büyükşehir Belediyesi Kavşak Mesafe Şartını sağlamamasına rağmen mevzuata aykırı Akaryakıt ve Servis İstasyonu teklifini Mahkeme kararının emrinin yerine getirilmesi gibi algı oluşturularak Mahkeme Kararının uygulanması kılıfı adı altında meclisinde onaylamıştır.
MERSİN İLİ, MEZİTLİ İLÇESİNİN HAYIRSEVER BELEDİYE BAŞKANI NEŞET TARHAN ve MEZİTLİ BELEDİYESİNİN AKARYAKIT VE SERVİS İSTASYONUNUN KAVŞAK MESAFESİ SORUNSALINI KADEME KADEME İLMEK İLMEK İŞLEYEREK HİZMET AŞKI İLE ÇÖZMESİ VE BU OLAYA MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNİN SESSİZ KALARAK ORTAK OLMASI....!!!!
İddiaya göre; Mezitli belediyesi 5000’lik planlar doğrultusunda 1000 ölçekli Uygulama İmar Planlarının İlave ve Revizyon planlarını etaplar halinde yapmıştır.
2. Etap Mezitli Planlama bölgesi 1000’lik plan kapsamında olmamasına rağmen, 3. Etap Kuyuluk Planlama Bölgesi 1000’lik plan kapsamında kalan alanda 2. Etap aşamasında ilçe belediyesinin önerisi ile Cindoruk Caddesinin bağlandığı ve Cindoruk Caddesinin ulaşım hiyerarşisindeki var olma sebebi olan 15 metrelik taşıt yolu aksı (36203 Sk.) üst ölçek 5000’lik planlardan Mersin Büyükşehir Belediye meclisinde revizyon adı altında kaldırılmıştır.
Söz konusu Cindoruk Caddesi H. Okan Merzeci Bulvarına kavşak oluşturduğundan, Bulvara cepheli söz konusu parsel kavşak mesafesini sağlamadığından Akaryakıt ve Servis istasyonu olarak 1000’lik planlarda planlanması mümkün değildi...
Akaryakıt ruhsatı için 10 yıldır uğraşan parsel sahibinin istediği oldu ve Cindoruk Caddesi imar planlarına 7 metrelik yaya yolu olarak işaretlenerek kavşak sorunsalı ortadan kaldırıldı.
Bu süreçte mersin büyükşehir belediyesi'de büyük bir hayırseverlik örneği göstererek Cindoruk Caddesinin bağlandığı ve Cindoruk Caddesinin ulaşım hiyerarşisindeki var olma sebebi olan 15 metrelik taşıt yolu aksı (36203 Sk.) üst ölçek 5000’lik planlardan revizyon adı altında kaldırılarak Cindoruk caddesinin 7 metrelik yaya yoluna dönüştürülmesi kılıfını hazırlanmıştır.
OYSAKİ REVİZYON PLANLAR BİLİNDİĞİ ÜZERE PARÇACIL OLAMAZ BÖLGE BAZINDA YAPILACAĞI MALUMDUR .
Mezitli Belediyesi 2. Etap Mezitli Bölgesi 5000’lik revizyon planı kesinleşmeden mevzuata ve teammüllere aykırı şekilde 3. Etap Kuyuluk Bölgesi 1000’lik planda Cindoruk Caddesini 7 metrelik yaya yolu olarak Mezitli Belediye Meclisinde onaylamıştır....!!!
Böylece bulvara cepheli parselin Akaryakıt ve Servis istasyonu olmasının önünde ki engeller adım adım kurgulanarak kaldırılmış yasa gereği hakkı olmayan Akaryakıt ve Servis istasyonu hakkını imar hukukuna aykırı şekilde elde etmiştir...!!!
Akaryakıt ruhsatı için 10 yıldır dua edip, uğraşan parsel sahibinin istediği imar durumu, Mezitli Belediyesinin etaplara bölüp hazırladığı 1/1000 uygulama imar planlarının 3. etebında duaları kabul olmuş... ,
Mezitli Belediyesi gördüğü lüzum üzerine büyük bir hayırseverlik örneği göstererek, Büyükşehir Belediyesinin kavşak mesafesini sağlamadığı halde 5000’lik Planda Sehven (!) onayladığı Akaryakıt ve Servis istasyonunun; 1000’lik planda kavşağı kaldırarak Mezitli belediyenin meclisinde onaylamış, üstelik Mezitli Belediyesi üst ölçekli 5000’lik planlar askıdan indirip yürürlüğe girmeden 1000’lik planda akaryakıt ve servis istasyonu yapılmasına uygun hale getirmiştir.....!!!
Parsel sahibinin kendisinin 10 yılda çözemediği sorununu, sürpriz bir şekilde çözen her iki belediye başkanına da, cennetlik olmalarına yetecek kadar dua ettiğine EMİNİM. Allah hayırlarını kabul etsin inşallah.
Selam ve sevgilerimle..
MİMAR ABDULLAH YILMAZ
  
  YAZARIN ARŞİVİ
 
 • DAVULTEPE DEKİ TARIMSAL ALANLARIN PLANA İŞARETLENMESİ CİDDİ BİR ORGANİZE KENT SUÇU DUR...!!

 • NEDEN..???

 •  
    YORUMLAR
   
  Adınız Soyadınız :

  Yorumunuz          :

  Güvenlik Kodu     : Güvenlik Kodu
  Kod                        :

   

   
    FLAŞ HABER
    HABER ARA
   
   
    
    FLAŞ HABER
   
    BÜYÜKŞEHİR, SAHİLDEKİ 10 FARKLI NOKTAYA KEDİ EVİ YERLEŞTİRDİ
   
  26.02.2021
   
    GÜLNAR’DA KADIN KOOPERATİFLERİ KURULMA AŞAMASINDA
   
  26.02.2021
   
    MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, 2021 YILI SANAT PROGRAMINI AÇIKLADI
   
  19.02.2021
   
    MİNİKLER İLK HAMLELERİNİ YAPTI
   
  13.02.2021
   
    TORTEK KURSİYERLERİ, EN ÖZEL GÜN İÇİN HÜNERLERİNİ SERGİLEDİ
   
  13.02.2021
   
    AKDENİZ BELEDİYESİ PERSONELİNE, KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI KANUNU EĞİTİMİ VERİ
   
  12.02.2021
   
    BAŞKAN YILMAZ, ÇBB’NİN ENCÜMEN ÜYESİ OLDU
   
  10.02.2021
   
    SİLİFKE’Lİ KADINLARA “EV KAZALARI VE İLK YARDIM EĞİTİMİ”
   
  9.02.2021
   
    AKDENİZ BELEDİYESİ’NDE ORTALAMA İŞÇİ ÜCRETİ “3 BİN 575 TL” OLDU
   
  6.02.2021
   
    TOROSLAR’IN 6. ve 7. ETAP İMAR PLANLARI OY BİRLİĞİYLE KABUL EDİLDİ
   
  6.02.2021
   
    AKDENİZ BELEDİYE BAŞKANI GÜLTAK’TAN KADIN EMEĞİ DİYARI’NA ZİYARET
   
  4.02.2021
   
    TOROSLAR’DA DEZENFEKTE ÇALIŞMALARI ÜST SEVİYEDE
   
  31.01.2021
    EN ÇOK OKUNAN
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
   
    SOSYAL MEDYA
   
    YAZARLAR
   
   

   
   
   
  ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GÜNCEL HABERLER SİYASET HABERLERİ SPOR HABERLERİ GİZLİLİK İLKELERİ

   

  fotohaber.net | İnternet Gazetesi | Resmi Web Sitesi | Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
  fotohaber.net © Copyright 2005-2021 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

  URA MEDYA